Technika

Družba v Chotěboři je jedním z více než dvě stě osumdesáti zdigitalizovaných kin na úroveň standardu DCI (v ČR je zdigitalizováno přes 500 sálů). Kino tím pádem může odebírat veškerou českou i světovou filmovou tvorbu a nabízet tak divákům aktuální novinky.

Technické vybavení digitálního kina spuštěné v lednu 2012 je na úrovni 2K obrazu a může přehrát zvuk Dolby Surround 7.1. Integrátor kino-technologií Audiomaster instaloval digitální projektor Christie CP2210 s lampou o výkonu 2.0 kW a kinoserver Dolby DSS200. Pro přehrávání zvuku zvolil zvukový procesor Dolby CP750 se zesilovači Crownreproduktorovou soustavou (Klotz, JBL) v sále. 3D systém byl dodatečně instalován v prosinci 2017. Jedná se o aktivní systém v provedení firmy XPAND. Dále je promítací kabina zařízena pro přenos alternativních projekcí (satelit, DVD, BD, PC) a pro nefilmový program má kino světelné i zvukové vybavení ovladatelné i ze sálu.
Kino nabízí zdarma připojení k WiFi a při pronájmech je možné využít síťové připojení k internetu.

 

Stručný výpis nejen technických změn v kině:

- V roce 1959 bylo dostaveno nové širokoúhlé moderní kino pro 350 diváků.

- První velká modernizace a přestavba proběhla v roce 1980. Nainstalovány byly nové zesilovače a transistorová aparatura. Vyměněna byla i sedadla. Sál byl vybaven koženkovými sedadly a jeho kapacita se zmenšila (pro větší pohodlí diváka) na 219.

- Jiná velká změna přišla v roce 1991, kdy kino dostalo novou střechu a bylo omítnuto.

- V roce 1992 v kině bylo instalováno ústřední topení.

- V roce 2003 byla ke kinu přistavena rampa pro bezbariérový přístup do budovy a ve foyer byl vybudován v prostorách starého občerstvení soukromý kino-café bar „Velký Voči“.

- Druhá velká modernizace proběhla v roce 2006. Zabudován byl současný digitální systém E-cinema. Sál byl vybaven hifi zvukovým systémem pro prostorový (surround) zvuk 5.1. V promítací kabině přibyl digitální projektor, stolní počítač, digitální zvukový systém a kinoserver. Vybavena byla i pokladna o moderní technické vybavení, kompatibilní s digitálním systémem.

- Třetí velká modernizace se uskutečnila v lednu roku 2012. Nevyhovující digitální systém byl vyměněn za nový projekční systém splňující mezinárodní standard DCI. Sál byl osazen novým promítacím plátnem a kino-reproduktory pro prostorový osmi kanálový zvuk – tzv. zvukový systém 7.1. Kinoserverem (úložný prostor pro filmy), 2K projektorem a zvukovým procesorem byla vybavena promítací kabina. V souvislosti s touto digitalizací v kině proběhly a dále probíhají drobné úpravy, technologické či stavební, pro zjednodušení a zefektivnění projekce.
- V témže roce byla také vyměněna střešní krytina celého kina a budova byla připojena na městský teplovod.

- V prosinci roku 2017 bylo kino dovybaveno aktivní 3D promítací technikou.

Město Chotěboř Chotěbořské zpravodajství Vysočina News KD Junior Chotěboř Informační centrum Chotěboř